W Sparkflow postawiliśmy sobie zadanie dzielenia się naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi użytkownikami LabVIEW, dlatego zawsze chętnie bierzemy udział w różnych wydarzeniach. Tym razem, na zaproszenie National Instruments, mogliśmy wziąć udział w LabVIEW Users Group Meeting na Politechnice Śląskiej i AGH. Towarzyszącym nam tematem był modułowy kod. W naszej prezentacji omówiliśmy, czym są moduły i dlaczego ich użycie w architekturze aplikacji zapewnia łatwiejsze utrzymanie i rozbudowę kodu. Prezentacje Macieja Antonika z National Instruments obejmowały wzorce programistyczne, od implementacji maszyn stanów po wzorce architektury wielowątkowej. Pojawiło się także kilka przykładów zastosowania skryptów (LabVIEW Scripting).

Oprócz tego uczestnicy spotkań usłyszeli o nowościach w LabVIEW NXG. Od niedawna mamy już dostępną wersję 2.1 nowej generacji środowiska. Możemy w niej zaprojektować swój system pomiarowy przy użyciu System Designer, który pozwala na skonfigurowanie sprzętu. Docelowo ma on zastąpić Measurement & Automation Explorer (MAX), zapewniając jedno środowisko projektowe. Inną nowością jest Web Module, pozwalający na tworzenie w LabVIEW WebVI gotowych do publikacji w sieci. Przy tworzeniu takiego VI automatycznie generowany jest kod HTML i JavaScript, pozwalający na publikację na dowolnym serwerze. Taki serwer instalowany jest również wraz ze środowiskiem, więc nie trzeba się martwić o budowanie własnej infrastruktury na poziomie tworzenia swoich WebVI. Pozostając przy temacie sieci, National Instruments rozwija także chmurowe rozwiązanie o nazwie SystemLink, które pozwala na zdalne zarządzanie i podgląd stanu naszych systemów pomiarowych.

Warto zaznaczyć, że rozwój NXG nie wstrzymuje rozwoju „tradycyjnego” LabVIEW. Oba środowiska będą jeszcze przez kilka lat pojawiały się równolegle, dopóki NXG funkcjonalnie nie dogoni aktualnego środowiska. Już teraz możliwa jest także migracja kodu do nowej wersji środowiska, wspierana przez wbudowane w NXG narzędzia. Warto jednak zastanowić się nad zaletami i wadami takiego kroku. Skontaktuj się z nami, jeśli rozważasz migrację lub rozpoczęcie nowego projektu w LabVIEW NXG – pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję.